تاریخ جنگ ایران و عراق
تاریخ الحرب العراقیة الایرانیة IRAN IRAQ WAR HISTORY

 
تاريخ : یکشنبه 1391/12/06

جشن حنابندان

 مؤلف: محمدحسين قدمي

 تعداد صفحات: 416 قيمت: 6800 تومان

 شابک: 9 ـ 179 ـ 506 ـ 964 ـ 978 قطع: رقعی

 نوبت چاپ: چهارم 1388 شمارگان: 2500

 

معرفی کتاب: كتاب جشن حنابندان را محمدحسين قدمي نوشته است. موضوع اين كتاب «جنگ ايران و عراق» است كه از سوي دفتر ادبيات و هنر مقاومت منتشر شده است.

اين كتاب شامل دو گزارش است. گزارش اول وقايع 10 آذر 1365 تا 9 بهمن 1365 را شامل مي‌شود كه در آن ابتدا مراحل ثبت‌نام و اعزام به جبهه شرح داده شده، سپس به آماده شدن و آموزش ديدن در پادگان پرداخته شده است. نحوه آشنايي نويسنده با هم‌رزمانش، توضيحاتش از اردوگاه و شب‌ها و روزهاي اردوگاه، نامه‌هاي بچه‌هاي دبستان به رزمندگان، شوقشان براي رفتن به مناطق عملياتي و لحظه‌شماري براي رفتن به خطوط مقدم، روحيات و فضايل اخلاقي رزمندگان از موضوعاتي است كه در اين گزارش شرح داده شده است.

گزارش دوم وقايع اول آذر 1366 تا 13 فروردين 1367 را شامل مي‌شود، كه در آن عمليات والفجر پنج و اوضاع و احوال شهر حلبچه، اوضاع و احوال فرماندهان و مناطق عملياتي، آسيب ديدن چشم‌هايش، شهادت رزمندگان و وصيت‌هايشان و خداحافظي‌اش را از جبهه شرح داده است. در پايان كتاب هم اسنادي از وصيت‌نامه‌هاي شهدا، عكس تعدادي از دوستان و هم‌رزمان و فرماندهانش را آورده است.

نويسنده هدفش را از نوشتن كتاب اين مي‌داند كه شگفت‌انگيزترين حماسه هاي ايثار در جبهه‌ها را كه خود از نزديك ديده و شاهد بوده ثبت كند و ثبت ارزش‌هاي جنگ را تكليفي براي خود دانسته و خواسته اين فرهنگ و ارزش‌ها الگويي و اسوه‌اي باشد براي آيندگان.

 

گزيده متن

«... مسئول تيم راويان فتح تازه از گرد راه رسيده. بچه‌ها نقشه مي‌كشند تا جشن پتوي مفصلي برايش بگيرند و به تلافي امر و نهي و بكن نكن‌هاي تهران، حالش را جا بياورند. جشن پتو براي همه است. كوچك و بزرگ، مسئول و مرئوس، هر كسي با هر درجه و پست و مقام. اينجا كه آمدي ديگر كاره‌اي نيستي همچون دندانه‌هاي شانه با ديگران برابري.

جشن پتو غرورشكن است و مقام خُردكن. تو را كوچك مي‌كند تا بزرگ شوي. مقام و درجه دنيايي را كه رها كردي، به مقام قرب الهي مي‌رسي. از هوا و هوس كه رستي و «صفر» وجودت را جلوي «يك» يكتا گذاشتي، آن وقت از ناكسي و بي‌كسي درمي‌آيي؛ وگرنه، خسي مي‌ماني و به قول مهدي، مفت گراني...»

 سوره مهر


برچسب‌ها: معرفی کتاب جشن حنابندان

ارسال توسط محمدجواد اکبرپور بازرگانی
.: :.

اسلایدر